Women's Gymnastics Meet Results

Air Force

Host: University of Denver
Date: January 14, 2018
Location: Denver, Colo. (Magness Arena)
Venue: Home Meet
Contents: Event Results Team Results
  Vault Team Standing
  Uneven Parallel Bars University of Denver
  Balance Beam Air Force Academy
  Floor Exercise Judge List

 

Team Standing  (Top)
Place  Team Score 
1  University of Denver 196.800 
2  Air Force Academy 191.750 

 

University of Denver  (Top)
Head Coach:  Melissa Kutcher-Rinehart
 Gymnast Vault  Bars  Beam  Floor  AllArr 
 Nikole Addison 9.850   9.700 9.925  
 Lynnzee Brown 9.825 9.825 9.800 9.800 39.250
 Diana Chesnok 9.825 9.925 9.800    
 Emily Glynn   9.900      
 Maddie Karr 9.900 9.325 9.900 9.925 39.050
 Claire Kern   9.825      
 Kaitlyn Schou     9.950 9.850  
 Mia Sundstrom 9.825 9.150 9.875 9.950 38.800
 Team Totals 49.225  48.800  49.325  49.450  196.800

 

Air Force Academy  (Top)
Head Coach:  Doug Day
 Gymnast Vault  Bars  Beam  Floor  AllArr 
 Casey Bell       9.775  
 Brooke Bruder       9.550  
 Tyler Davis 9.100 9.700 9.700 9.850 38.350
 Riley Hill     7.200    
 Analise Howard     8.500    
 Jessica Kirkpatrick 9.525 9.775      
 Rita Koenigbauer     8.700    
 Jamie Lewis 9.725 9.650   9.700  
 Emily Luers     9.750    
 Lauren Miller 9.775        
 Mariana Murphy 9.750 9.700 9.175 9.050 37.675
 Brittney Reed   9.725   9.775  
 Anna Salamone 9.775 9.825      
 Team Totals 48.550  48.725  45.825  48.650  191.750

 

Vault Results  (Top)
Place  Gymnast  Team Score 
1  Maddie Karr  University of Denver 9.900 
2  Nikole Addison  University of Denver 9.850 
3  Diana Chesnok  University of Denver 9.825 
3  Mia Sundstrom  University of Denver 9.825 
3  Lynnzee Brown  University of Denver 9.825 
6  Anna Salamone  Air Force Academy 9.775 
6  Lauren Miller  Air Force Academy 9.775 
8  Mariana Murphy  Air Force Academy 9.750 
9  Jamie Lewis  Air Force Academy 9.725 
10  Jessica Kirkpatrick  Air Force Academy 9.525 
11  Tyler Davis  Air Force Academy 9.100 

 

Uneven Parallel Bars Results  (Top)
Place  Gymnast  Team Score 
1  Diana Chesnok  University of Denver 9.925 
2  Emily Glynn  University of Denver 9.900 
3  Claire Kern  University of Denver 9.825 
3  Lynnzee Brown  University of Denver 9.825 
3  Anna Salamone  Air Force Academy 9.825 
6  Jessica Kirkpatrick  Air Force Academy 9.775 
7  Brittney Reed  Air Force Academy 9.725 
8  Tyler Davis  Air Force Academy 9.700 
8  Mariana Murphy  Air Force Academy 9.700 
10  Jamie Lewis  Air Force Academy 9.650 
11  Maddie Karr  University of Denver 9.325 
12  Mia Sundstrom  University of Denver 9.150 

 

Balance Beam Results  (Top)
Place  Gymnast  Team Score 
1  Kaitlyn Schou  University of Denver 9.950 
2  Maddie Karr  University of Denver 9.900 
3  Mia Sundstrom  University of Denver 9.875 
4  Diana Chesnok  University of Denver 9.800 
4  Lynnzee Brown  University of Denver 9.800 
6  Emily Luers  Air Force Academy 9.750 
7  Nikole Addison  University of Denver 9.700 
7  Tyler Davis  Air Force Academy 9.700 
9  Mariana Murphy  Air Force Academy 9.175 
10  Rita Koenigbauer  Air Force Academy 8.700 
11  Analise Howard  Air Force Academy 8.500 
12  Riley Hill  Air Force Academy 7.200 

 

Floor Exercise Results  (Top)
Place  Gymnast  Team Score 
1  Mia Sundstrom  University of Denver 9.950 
2  Maddie Karr  University of Denver 9.925 
2  Nikole Addison  University of Denver 9.925 
4  Kaitlyn Schou  University of Denver 9.850 
4  Tyler Davis  Air Force Academy 9.850 
6  Lynnzee Brown  University of Denver 9.800 
7  Brittney Reed  Air Force Academy 9.775 
7  Casey Bell  Air Force Academy 9.775 
9  Jamie Lewis  Air Force Academy 9.700 
10  Brooke Bruder  Air Force Academy 9.550 
11  Mariana Murphy  Air Force Academy 9.050 

 

All Around Results  (Top)
Place  Gymnast  Team Score 
1  Lynnzee Brown  University of Denver 39.250 
2  Maddie Karr  University of Denver 39.050 
3  Mia Sundstrom  University of Denver 38.800 
4  Tyler Davis  Air Force Academy 38.350 
5  Mariana Murphy  Air Force Academy 37.675 

 

Meet Judges  (Top)
 Event  Number  Name  Rating
 Vault  Judge 1  Denise Coats-Lauriat  Brevet
   Judge 2  Kandra Graham  National
 Bars  Judge 1  Paul Padron  Brevet
   Judge 2  Laurie Balerud  National
 Beam  Judge 1  Paul Padron  Brevet
   Judge 2  Kandra Graham  National
 Floor  Judge 1  Denise Coats-Lauriat  Brevet
   Judge 2  Laurie Balerud  National

 

 PLEASE NOTE: All scores are unofficial until verified at end of meet. For questions regarding the meet results, please contact the host institution.
 
Last updated 1/14/2018 at 3:53:05PM
Posted 1/14/2018 at 3:53:06PM Mountain Standard Time

 

Web page created by: The Gymnastics ScoreKeeper™
Software from: Peter Gysegem Software
Version: 2018.0.3.1366
Web site: http://gysegem.com
Telephone: (541) 752-7263
 
Copyright ©2018 by Peter Gysegem Software. All rights reserved